O divadle
Slovenské vojvodinské divadlo je najmladším profesionálnym divadlom vo Vojvodine. Vzniklo v roku 2003 a je logickým pokračovaním tradície slovenského divadelníctva, ktoré na tomto území tradične zaznamenáva úspechy. Každá nová divadelná sezóna znamená pokračovanie vo vyše 150 ročnej tradícii, ale aj hľadanie, skúmanie komunikácie a vytváranie podmienok pre divadlo, ktoré bude schopné reprezentovať slovenské vojvodinské divadelníctvo globálne s nárokom na jeho špecifickú pozíciu a poetiku. SVD spája roztrieštené fragmenty divadelníctva do jednoliateho celku a stáva sa tak terčom úvah a konkrétnych akcií. Dostáva sa do rúk divadelníkom, výtvarníkom, literátom a hudobníkom, ktorí vedia, že divadlo je nadčasové, že mýtus o divadle a jeho emotívny korpus neprestane fascinovať.
SVD pokračuje v tradícii tunajšieho ochotníckeho divadla, ktoré malo prvú premiéru v Báčskom Petrovci (Starý vozka Petra III., od nemeckého dramatika Augusta Kotzebueho) 27. augusta 1866. Organizátorom tohto prvého predstavenia bol Jozef Viktor Rohoň, neskoršie paleontológ, lekár a univerzitný profesor v Prahe. K rozmachu divadelného fenoménu prispelo aj množstvo žiakov bratislavského Evanjelického lýcea.
SVD v Báčskom Petrovci bolo založené uznesením Výkonnej rady Zhromaždenia AP Vojvodiny. Zakladateľské práva a povinnosti na seba prebralo Zhromaždenie Obce Báčsky Petrovec uznesením zo dňa 14.4.2003.
SVD v Báčskom Petrovci, ako jediné profesionálne divadlo Slovákov v Srbsku, zastáva špecifickú pozíciu divadla minoritnej skupiny. Z tohto vyplývajú základné dispozície jeho smerovania, ktoré navrhuje a upravuje riaditeľ a umelecká rada.
Plán a program SVD prihliada na špecifiká tohto divadla, ako aj na aktuálny stav jeho umeleckých a prevádzkových dispozícií:
-nejestvovanie stáleho umeleckého súboru (profesionálnych hercov) a technickej skupiny,
-nejestvovanie vlastných výrobných dielní,
-minimálne javiskové, technické a technologické vybavenie scény a štúdia.
Na základe uvedených skutočností sa hlavný repertoár SVD formuje podľa niektorých základných inštrukcií:
-komorné inscenácie s menším obsadením,
-orientácia na súčasnú dramatickú domácu a zahraničnú tvorbu, respektíve na súčasné divadelné výrazové prostriedky a trendy,
-inscenácie pre deti.