top of page

Manželské hry

Sezóna 2008/2009

14. premiéra

 

Matjaž Zupančič

Manželské hry

(Igra s pari)

 

Preklad a výber hudby: Michal Babiak,

Scéna a kostýmy: Pavel Čáni

Réžia: Michal Babiak

 

Osoby a obsadenie:

Bernard: Michal Čiliak

Sonja: Jaňa Urbančeková-Fejzulahiová

Vera: Anna Chrťanová-Leskovac

Ivan: Ivan Sabolčki

 

Organizátorka a inšpicientka: Miroslava Blažićová-Petrášová

Svetlá: Zdeno Medveď

Zvuk: Vladimír Petráš

Spolupráca pri výrobe kostýmov a scény: Nataša Melegová

Spolupráca pri inscenácii: Ana Dobrijević

 

Premiéra: 4.septembra 2009 o 20.00 h vo veľkej sieni SVD

 

 

Matjaž Zupančič (1959, Ľubľana)

  – dramatik, režisér, spisovateľ a vysokoškolský pedagóg - patrí medzi najvýznamnejších a najúspešnejších súčasných slovinských divadelníkov. Divadelnú réžiu a dramaturgiu vyštudoval v Ľubľane a Londýne. V 80. rokoch bol vedúcou osobnosťou slávneho Experimentálneho divadla Glej v Ľubľane. Režijne pripravil viac ako 40 inscenácií; je autorom dvoch románov a vyše desiatich drám, za ktoré dostál prestížne ocenenia. Jeho hry, okrem v rodnom Slovinsku, boli inscenované v Luxemburgu, Francúzsku, Poľsku, Taliansku, Srbsku, Chorvátsku, Bosne a Hercegovine, na Slovensku... Ako režisér a dramatik sa zúčastnil popredných svetových divadelných festivalov (Bienále v Bonne, Avignonský festival...) Jeho dráma Manželské hry mala premiéru v Slovinskom ľudovom divadle v Celji a okrem iného bola inscenovaná aj v Divadle Jána Palárika v Trnave a v divadle Jugoslovensko dramsko pozorište v Belehrade. Je riadnym profesorom v odbore réžia na ľubľanskej Akadémii pre divadlo, rozhlas, film a televíziu.

 

Poznámka o režisérovi

   Michal Babiak (1961, Kulpín) štúdium slovenčiny ukončil na Filozofickej fakulte v Novom Sade (kde pôsobil do roku 1991 ako asistent) a postgraduálne štúdiá na Katedre juhoslovanských literatúr a svetovej literatúry; estetiku vyštudoval na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, kde sa roku 1999 habilitoval na docenta a kde pôsobí aj v súčasnosti. Od roku 1991 žije v Bratislave. Tu roku 1993 založil s Martou Botíkovou Divadelný súbor Gesto, s ktorým sa zúčastnil so svojimi hrami na divadelných festivaloch na Slovensku a v zahraničí -  v Maďarsku, Juhoslávii, Nemecku, Portugalsku, Česku. Tento súbor roku 1997 s jeho hrou Vlkolak reprezentoval Slovensko na svetovom festivale amatérskeho divadla v Monte Carlo (festival prebieha pod záštitou monackej kniežacej rodiny a umeleckým riaditeľom v tom roku bol Clint Eastwood). Od roku 1998 pôsobí v profesionálnych divadlách ako režisér a dramaturg; režíroval v profesionálnych divadlách vo Zvolene (kde bol dve sezóny aj interným režisérom  a umeleckým šéfom), v Žiline, Bratislave, Košiciach (Štátne divadlo Košice a maďarské divadlo Tália), Trnave (kde osem rokov pôsobil ako interný režisér a dramaturg), ako aj v Slovinsku a Srbsku. Jeho šesť divadelných hier bolo inscenovaných v profesionálnych divadlách. Od roku 2005 sa venuje aj opernej réžii – spolupracoval s radom významných svetových interpretov, akými sú sólisti milánskej La Scaly Stefano Secco, Sara Galli, viedenskej Štátnej opery Anna Ryan, Antonino Interisano, dirigenti Marián Vach, Adrián Kokoš... Je autorom aj troch operných libriet. Na Slovensku bol viackrát odmenený za svoju režijnú a teatrologickú činnosť; drámy Hodiny anatómie doktora Šubíka a Ružičky zo srdca boli odmenené Cenou časopisu Nový život. Vydal knihy Tri scenáre (1997), Literatúra a kontext (1999) a Drámy 2 (2008). Na knižné vydanie pripravil časť z diela Jozefa Podhradského, Štefana Petruša a VHV. Jedno funkčné obdobie pôsobil na Akadémii umení v Banskej Bystrici, kde ako profesor prednášal na Fakulte dramatických umení a zároveň bol aj prorektorom akadémie. Žije v Bratislave s manželskou Lýdiou a synmi Emilom Bohuslavom a Danielom Blahoslavom.

 

Anketa o manželskej nevere

   Keďže jednou z tém, ktoré najviac rezonujú v tejto hre je téma manželskej nevery, opýtali sme sa našich hercov, aký majú názor na problém manželského zahýbania:

   Michal Čiliak (1971, Kulpín, choreograf; hral v početných inscenáciách v rodisku a dvakrát aj v SVD: Zbytočný človek a Sklenený zverinec):      „Keďže sa moja choreografická aktivita zameriava hlavne na folklór, počul som, že v niektorých ľudových piesňach sa spieva niečo o nejakej nevere – napríklad: Never dievča šuhajovi (ináč, túto pieseň som počul od istého Adama Galamboša zo Súseku). Manželská nevera je evidentne niečo, čo panovalo v ďalekej minulosti, v období feudalizmu, kedy tieto pesničky vznikli. Zrejme išlo o nejakú pohanskú tradíciu, ako napríklad právo prvej noci – a také čosi. Keďže tomuto slovnému spojeniu nie celkom rozumiem, pesničky, v ktorých sa spomína manželská nevera radšej nezaraďujem do svojich choreografií.“

   Jaňa Urbančeková-Fejzulahiová (1960, Petrovec, lekárka všeobecnej praxe; okrem v ochotníckom divadle VHV, scéna v Petrovci, dvakrát hrala aj v SVD: Nebojsa a Vij):

   „O manželskej nevere som sa prvýkrát dočítala u Sigmunda Freuda, keď som sa pripravovala na skúšku z psychológie. Dlho som si myslela, že je to iba záležitosť veľkomestského prostredia (Freud opisoval najmä poruchy Viedenčanov), ale potom mi jedna tetka z Hložian, kde teraz pôsobím, povedala, že vraj aj jej švagor zo Súseku bol neverný. Neviem do akej miery je to hodnoverné svedectvo, lebo táto moja pacientka trpí senilitou – vlastne už aj zomrela. Vraj, zo smútku za Hložanami, lebo sa ku koncu života musela odsťahovať k dcére, niekde na Mikov sálaš.“

   Anna Chrťanová-Leskovac (1969, Kysáč, riaditeľka KIS v Kysáči; ako na skvelú herečku si na ňu spomínajú v rodisku a dvakrát už hrala aj v SVD: Klinč a Zbytočný človek):

   „Počas prípravy mojej diplomovej práce na tému Emocionálna inteligencia okrajovo som sa stretla s touto problematikou a najviac mi v pamäti utkvel názor, že je to problém, ktorý sa vyskytuje hlavne v Európskej únii, ale keď ide o intenzitu výskytu, je veľmi zriedkavý – údajne je viac prípadov siamských dvojčiat ako manželskej nevery. Najviac teoretikov (medzi nimi aj Adam Galamboš) zastáva názor, že je to porucha psychiky, kedy si nevyrovnaná, často schizofrenická osobnosť vymýšľa a fantazíruje - ako malé dieťa, len aby upútala pozornosť prostredia.“

   Ivan Sabolčki (1981, Petrovec, policajt; okrem v petrovskom ochotníckom divadle VHV, hral aj v prvej inscenácii SVD – Zuzka Turanová):        „Policajnú intervenciu pri manželskej nevere spomínajú iba staršie policajné príručky. V mojej doterajšej praxi nemal som ešte možnosť zasahovať pri takýchto prípadoch. Jeden náš kolega, už je na dôchodku, raz spomínal, že kedysi dávno intervenoval v prípade manželskej nevery na Mikovom sálaši – nejaká Šećerka Galambošová tam svojmu mužovi Janikovi Galambošovi zo žiarlivosti vyliala rozpustené olovo do rozkroku, ale je možné, že ten náš Šoja len srandoval. Inak, to by ma potešilo, keby som ja mal službu práve pri nejakej manželskej nevere, aby som to videl na vlastné oči. Ale je možné, že manželská nevera už celkom vymrela.“

bottom of page