Arabská noc
Sezóna: 2004/2005
5. premiéra
Roland Schimmelpfennig
Arabská noc
Réžia: Dušan Bajin
Preklad: Martin Kubran
Dramaturgia: Vladislava Fekete
Scéna a kostýmy: Đula Šanta
Hudba: MODERN QUARTET
Osoby a obsadenie
Franciska Dehkeová: Júlia Hansmanová
Fatima Mansurová: Ružena Šimoniová-Černáková
Hans Lomeier: Miroslav Babiak
Kalil: Samer Hamadeh
Peter Karpati: Ján Žolnaj
Predstavenie vedie: Nataša Simonovićová
Technické vedenie: Branko Dobrijević
Svetlá: Branislav Ušiak
Zvuk: Andrej Medveď
Výroba kostýmov: Nataša Melegová
Riaditeľ SVD: Ján Čáni
Premiéra 28. augusta 2005
Roland Schimmelpfennig
Narodil sa roku 1967 v Göttingene. Po dlhšom pobyte v Istanbule študoval réžiu na Otto-Falkenberg-Schule v Mníchove. Potom pôsobil v mníchovskom divadle Kammerspiele ako asistent réžie a od roku 1995 ako člen umeleckého vedenia. Od roku 1996 začal pracovať ako spisovateľ na voľnej nohe. V roku 1998 odišiel na rok do USA, kde sa živil najmä ako prekladateľ. Od r. 1999 do r. 2001 bol dramaturgom v Berliner Schaubühne. V sezóne 2001/2002 bol domácim autorom (Hausautor) v Deutsches Schauspielhaus v Hamburgu. V súčasnosti žije ako nezávislý autor v Berlíne a píše na objednávku pre Staatstheater Stuttgart a Hannover, viedenský Burgtheater, Schauspielhaus Zürich, Deutsches Theater Berlín a ďalšie divadlá.
Roland Schimmeplfennig využíva vo svojich hrách zvláštny autorský postup a celý rad inovačných dramatických techník. Je autorom konštrukcie a umenia fúgy. Neustále experimentuje s rozprávačským princípom tvorby a konkrétne v Arabskej noci využíva päť hlasov a prelína rozprávanie s popisovaním príbehu a konkrétnej akcie. Jeho divadlo takto naberá magickú atmosféru a prelína sa v ňom často sen so skutočnosťou. Základným motívom jeho hier je spravidla LÁSKA. Okolo lásky sa všetko krúti.
Jeho postavy neustále hovoria a často aj viac, než si myslia. Dostávajú sa do absurdných situácií, ale Schimmelpfennigova absurdita je založená na emócii. Jeho hry si vyžadujú veľkú dávku fantázie ako pre tvorcov inscenácie tak i pre divákov. Ale nechýba im humor, ktorý plynie zo súbežných scénických akcií.
Magická arabská noc sa odohrá v paneláku
V hre Arabská noc Roland Schimmelpfennig napísal magický príbeh jednej čarovnej noci v nezaujímavom a na zázraky zvyčajne chudobnom prostredí bežného paneláka. Jednej horúcej noci sa pokazí zásobovanie vodou pre celé sídlisko. Iba v byte na siedmom poschodí sa sprchuje Franciska, mladá žena, ktorá si nevie na nič spomenúť. Nevie si spomenúť, aký bol jej život predtým, než sa nasťahovala do nájomného domu spolu so svojou priateľkou Fatimou. Nevie si spomenúť ani na to, že bola arabskou princeznou. Ako každý večer spí počas západu slnka na gauči v obývačke. Traja muži sa ju pokúšajú prebudiť k životu bozkom, akoby bola orientálnou Šípkovou Ruženkou. Spánok tejto krásnej neznámej má zvláštnu moc – dokáže vtiahnuť mužov do vlastného podivuhodného sveta plného bizarných situácií na pomedzí reality a snenia. Do paneláku odrazu presakuje rozprávkový svet Orientu, oázy uprostred púští. Banálna západná existencia zabúda na svoju obligátnu skutočnosť a ponára sa do tisíc a jednej noci.
Hra bola preložená do češtiny, dánčiny, angličtiny, americkej angličtiny, taliančiny, francúzštiny, holandčiny, poľštiny, ruštiny, katalánčiny, španielčiny, maďarčiny.
Dušan Bajin, režisér (1974, Báčska Palanka)
Vyštudoval slavistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a divadelnú réžiu a dramaturgiu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave.
Od roku 2002 pôsobí ako interný režisér v činohre Štátneho divadla Košice.
Ako študent inscenoval hry:
J. G. Tajovský: Tma
D. Kovačevič: Radovan III.
W. Schwab: Prezidentky (nominácia na divadelné ocenenie DOSKY v kategórii Objav roka)
G. Tabori: Balada o viedenskom rezni (cena za najlepší mužský herecký výkon na festivale Setkání v Brne)
V profesionálnom divadle režíroval predstavenia:
M. Gavran: Všetko o ženách (ŠD Košice, 2002)
I. Villqist: Helverova noc (ŠD Košice, 2003 – nominácia na DOSKY v kategórii najlepší ženský herecký výkon)
J. Glowacki: Poľovačka na šváby (Divadlo J. Palárika Trnava, 2003)
Z. Egréssy: Portugália (ŠD Košice, 2003)
W. Mastrossimone: Totálne mimo (Divadlo Aréna Bratislava, 2004)
Božena Slančíková-Timrava: Ťapákovci (ŠD Košice, 2004)
Christopher Hampton: Nebezpečné známosti (ŠD Košice, 2004 – nominácia na DOSKY v kategórii najlepší kostým)
C. Collodi: Pinocchio – predstavenie pre deti (ŠD Košice, 2005)