top of page
119096244_3270332056414965_8895571557090
118585601_10222778978174186_656863171670
118505713_10222778978574196_186406263637

27. augusta 2020 zaznamenali sme 25. rokov festivalu

Petrovské dni divadelné, festival známi i ako PDD je založený k 130 výročiu divadla v Petrovci. Prvé ročníky festivalu organizovali ochotníci z Divadla VHV a Slovenské vojvodinské divadlo od svojho založenia, od  roku 2003. Zakladateľom festivalu je Dr. Ján Dorča – Jovi.

Dr. Ján Dorča sa narodil v roku 1948 v Petrovci. Zomre v roku 2011 v Petrovci.  Žurnalistiku vyštudoval v Bratislave a získal aj titul doktora politológie. Pracoval v Rádiu Nový Sad, v Televízii Nový Sad, týždenníku Hlas ľudu, v rozhlasovej stanici Báčsky Petrovec a v Petrovskej televízii. Prispieval do periodík, písal recenzie a zaoberal sa divadelníctvom, hudbou a výtvarným umením.

Festival je od prvého ročníka a až do dnes revuálneho typu a nie súťažného.

Ide o festival dvoch krajín Slovenskej republiky a Republiky Srbsko a na ňom účinkujú po pravidle iba divadlá profesionálnych scén.

Sledujú ho početné média. Ako naše slovenské, ktoré sa objavujú ako mediálny partneri festivalu, tak i druhé denné noviny – najčastejšie. Píšu o ňom i zborníky a druhé divadlá a združenia.

Finančne ho podporuje každý rok Obec Báčsky Petrovec, Úrad pre slovákov žijúcich v zahraničí. Tohoto roku i Pokrajiský sekretariát pre kultúru, vzdelávanie a styky s náboženskými spoločenstvami APV.

Na základe schválených projektov umelecká rada Slovenského vojvodinského divadla  schvaľuje návrh programu. Festival má vždy i sprievodné podujatia ako sú výstavy,  prezentácie kníh, snemovania, posedenia, ako i otvárací program.

Na čele umeleckej rady SVD je Ľuboslav Majera, ktorému i takto verejne sa môžeme poďakovať, že tento festival má profesionálnu úroveň od svojho založenia. Časom, ako festival dospieval, začali sa na ňom objavovať i iné divadelné mená nám známe a to Ján Makan, Miroslav Benka, Michal Babiak, Ján Čáni, Vladislava Fekete, Ján Chalupka, Dušan Bajin...

25. rokov  nie je veľa, ale je dosť na to, aby bol festival formovaný a aby ho diváci a podporovatelia uznávali takýto, aký je.

Predstavenia, ktoré boli  na festivale sú predstavenia vyberané pre nášho diváka a na základe dohodnutých kritérií. Prvé kritérium, ktorého sa organizátor držal od začiatku organizovania je zavolať predstavenia, ktoré angažujú našich slovenských vojvodinských profesionálnych divadelných tvorcov, potom sú tu ako druhé, oceňované predstavenia, tiež povolávame  priateľov  Slovenského vojvodinského divadla, ale hlavným kritériom sú kvalitné a nášmu publiku primerané predstavenia. Žánrovo je festival každoročne pestrý, ale najviac sú hrávané komédie, drámy životné a klasické, ale i vždy niečo nové  t.j. alternatívne. Deťom a mladým sa usilujeme  vštepovať lásku k divadelnej kultúre a zaobstarať najlepšie predstavenia s otkazom a poučením.

Počas 25. rokov na festivale bolo 152 predstavení. Najčastejšie na festivale hosťovalo Národné divadlo Kikinda (až 11-kráta) a za nim Divadlo Jozefa Gregora Tajovského Zvolen zo Slovenskej republiky (až 7-krát). Diváci už dobre poznajú divadlá ako sú Národné divadlo Košice (5), Divadlo Jána Palárika Trnava (4), Divadlo Andreja Bagara Nitra (4), Staré divadlo Karola Spišáka Nitra (4), Slovenské komorné divadlo Martin (3), Národné divadlo Toša Jovanović Zreňanin (8), Srbské národné divadlo (7), Detské divadlo Subotica (4), Národné divadlo Sombor, Novosadské divadlo (3), Divadlo mladých (3), Rusinské národné divadlo Petro Riznič Đađa (3), Národné divadlo Šabac (2) ako i početné divadlá z Belehradu. Mnohopočetné výstupy mali i akadémie umenia a to Akadémia umenia z Banskej Bystrice sa zúčastnila až 9 krát na festivale, Akadémia umenia Nový Sad 4 – krát.  

Divadlo – čiže divadelné umenie je kolektívne umenie, ktoré tvorí kolektív tvorcov, technickí spolupracovníci a diváci. Zahŕňa v sebe viaceré druhy umenia.

Ďakujeme všetkým za spoluprácu.

 

 

Petrovské dni divadelné vždy boli organizované okolo 27. augusta. Boli i počas Slovenských národných slavností, ale vždy sa zviazali za tento dátum aspoň premiérou. 27. august je dátum, keď v Petrovci bolo odohrané prvé divadelné predstavenie v roku 1866.

 Preto sme si zvolili práve tento dátum na otvorenie výstavy 25. rokov PDD, ktorá je týmto podujatím otvorená. Touto výstavou sa začli i divadelné dni v Petrovci.

Autorka výstavy 25. rokov Petrovských dní divadelných je Miroslava Blažić.

Miroslava Blažić je zamestnaná v  divadle od roku 2008. Pred tým pracovala vo vojvodinskom múzeu. V Slovenskom vojvodinskom divadle najprv pracovala ako organizátorka v Galérii Zuzky Medveďovej. Neskoršie ako organizátorka a koordinátorka divadelnej činnosti SVD a organizátorka predstavení, tým i festivalu.

25. rokov Petrovských dní divadelných je jej 7 samostatnou výstavou. Samostatné výstavy mala v Poľnohospodárskom múzeu, Múzeu vojvodinských Slovákov, Etnografickom múzeu v Belehrade a toto je jej druhá samostatná výstava v SVD. Touto výstavou okrem svojej záľuby k divadlu spojila i svoju druhú, alebo vlastne prvú záľubu. Miroslava Blažić je diplomovaná etnologička – antropologička.

Viera Krstovská

FILM:

Výstava

Ako pocta k 25. rokov festivalu Petrovské dni divadelné vznikol film o festivale. Vo filme festivalom nás sprevádza Hana Tanciková a zjavujú sa v ňom početní známi herci, ktorý poznajú naše petrovské festiválové divadelné dosky.

Scenár filmu podpisuje Annamária Boldocká Grbićová. Kamera Vladimír Zima a Jaroslav Zima. Strih Jaroslav Zima. V zbieraní materiálu účinkovala Viera Krstovská. 

Tento film môžete si pozrieť v predsieni divadla. Je živým plagátom výstavy 25. rokov Petrovských dní divadelných.  

Písali o nás: Kulpin net link

bottom of page