top of page

Helverova noc

sezóna 2012/2013

19. premiéra   

 

 

                     Ingmar Villqist

                 HELVEROVA NOC

 

Scéna, kostýmy, réžia: Richard Sanitra

Dramaturgia  a úprava: Ján Chalupka

Preklad:Peter Himič

Výtvarná spolupráca: Peter Petrinec

Pohybová spolupráca: Soňa Capková

 

 

 

Účinkujú:

 

Karla: Daniela Legíňová-Sabová

Helver: Branislav Čeman

Text sleduje a predstavenie vedie: Miroslava Blažićová

 

Zvuk: Vladimír Zima

Svetlo: Zdeno Medveď

Výroba scény: Ján Pavlis a Ján Urbanček

Vedúci výroby a javiskovej techniky: Ján Pavlis

 

premiéra 30. marca 2013

 

Koprodukcia Slovenského vojvodinského divadla z Petrovca a Divadla Jozefa Gregora Tajovského zo Zvolena 

 

 

o autorovi...

 

 

   Komorné hry poľského dramatika Ingmara Villqista (vlastným menom Jaroslaw Swierszcz,narodený v roku 1960 v sliezskom priemyselnom centre Chorzówe) začali svoj úspešný pochod po poľských a svetových javiskách v roku 1999. Pseudonym tohto vyštudovaného kunsthistorika vyvolávajúci zdanie, že ide o škandinávskeho autora treba zrejme skôr vnímať ako možný kód na odhalenie autorského manifestu a nie (iba) ako lacný marketingový trik.Dramatikove intímne hry totiž akoby oživovali dramatickú tvorbu, reprezentovanú na začiatku XX. storočia severskými autormi ako sú H.Ibsen a A.Strindberg.Jeho diela takto priamo nadväzujú na umelecký prúd, ktorý významne ovplyvnil plejádu osobností európskeho divadla  a filmu, okrem iných Ingmara Bergmana, Pera Olova Enquista alebo Larsa von Triera. Stredobodom autorovej pozornosti je utajený a magnetický vnútorný svet postáv, z neho vyplíva vzájomné napätie a expresívny jazyk inscenácii (nedopovedané slová a vety). Vzťah autora k postavám ( a divákom ) je porovnateľný s postupmi skúseného lekára, ktorý sa snaží ( práve, že dobre pozná svojích pacientov ) včasne odhaliť nepríjemnú diagnózu. Je to najúčinnejší spôsob ako dosiahnúť módnych vĺn a trendov- sú tak vzácne originálne ako i univerzálne.

   

o predstavení...

 

   Výraznejšie medzinárodné uznanie autorovi priniesla práve jednoaktovka Helverova noc, v ktorej sa stretávame s netypickými ne/hrdinami Karlou a Helverom v ich spoločnom priestore plnom spomienok, ktorý kontrastuje s v rozvýšnenou atmosférou priemyselného veľkomesta, v ktorom sa rozmáha xtremistická anarchia.Mohol by to byť iba metaforický portrét európskej histórie, no období výraznej spoločenskej afirmácie hnutí a strán vyznačujúcich sa xenofóbiou a netoleranciou, je to aj varovný odlesk aktuálnej súčasnosti. Villqist tu rozohráva a varíruje svoje obľúbené motívy: problém vnímania odlišnosti, pozíciu menšiny, krajné emócie v zdanlivo bezvýchodiskovej situácii, obrovskú metropolu požierajúcu ľudskú individualitu, samotu v dave, ľudskú ne/závislosť od iných. Spoločné spomienky a princíp detskej hry ako spôsob spolunažívania a komunikácie medzi osamelými protagonistami sú obranným mechanizmom pred krutou realitou prichádzajúceho z vonku. Kde a kedy však končí hra a začína realita? Hdinovia Helverovej noci sú postavení zoči-voči prízrakom, ktoré (s)poznáme. V zdanlivo krátkom príbehu sa odzrkadľuje hĺbka a zložitosť ľudského osudu a chlad i teplo ľudských vzťahov.

 

o režisérovi...

  

  Režisér inscenácie Richard Sanitra pochádza zo Zvolena, kde momentálne žije a pracuje v Divadle Jozefa Gregora Tajovského ako člen činohry, do ktorej nastúpil už počas štúdia na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Za šesť rokov pôsobenia vo zvolenskom divadle sa okrem hereckej tvorby režijne podieľal na viacerých projektoch. Okrem toho je pedagógom a doktorandom na Akadémii umení, kde sa dlhodobo vedecky zameriava na hereckú techniku reči. V Báčskom Petrovci režiruje prvýkrát, no nie je to jeho prvý kontakt s vojvodinským divadelníctvom. Pravidelne sa zúčastňuje letných divadelných seminárov organizovaných Ochotníckym divadlom Janka Čemana v Pivnici a jeho hlavným pedagógom na Fakulte dramatických umení AU BB režisér a bytostný divadelník z Petrovca Ľuboslav Majera. 

  

bottom of page