top of page

Podozrivá osoba-Сумњиво лице

22. premiéra SVD

Sezóna 2013-2014

Premiéra 30. mája 2014

 

Branislav Nušić

PODOZRIVÁ OSOBA-СУМЊИВО ЛИЦЕ

Réžia a úprava textu:Alexander Bako

Scéna:Peter Janků

Kostýmy:Tijana Sićević

Preklad:Samuel Miklovic

Jazyková poradkyňa:Milina Florianová

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Osoby a obsadenia:

 

Kapitán:.................................................... Michal Čiliak

Andja, jeho manželka:........................ Radica Števanov

Marica, ích dcéra:........................... Jasmina Kováčová

Vića, pisár:................................................... Igor Piskla

Žića, okresný pisár:....................................Ján Kmeťko

Milisav, okresný pisár:..............................Jozef Chrček

Tasa, praktikant:....................................Miroslav Fábry

Djoka:.................................................Branislav Čeman

Aleksa Žunjić, okresný kapitán:................Zdenko Kožík

Gazda Miladin:...........................................Ondrej Brna

 

Dej sa odohráva v jednom pohraničnom meste vo FNRJ, začiatkom päťdesiatych rokov minulého storočia.

 

 

 

 

Šepkárka a rekvizitárka:Miroslava Sľúková

Svetlo:Zdeno Medveď

Zvuk:Vladimír Zima

Dizajn propagačných materiálov:Mgr.art Marjan Karavla

Foto:Hana Tanciková

Výroba scény:0ndrej Mištec a Ján Mega

Vedúci výroby a javyskovej techniky:Ján Pavlis

Výroba kostýmov:MS konfekcia, Báčsky Petrovec

 

Predstavenie vedie:Miroslava Blažić

Za vydavaťeľa:Ivana Ilić. poverená vedením SVD,

Viera Krstovská poverená vedením

 

Predstavenie venované 150. výročiu narodenia Branislava Nušića

 

o režisérovi:

 

Herec a režisér

Alexander Bako

 

                Divadelnú kariéru začal v roku 1985 a do dnes zostal v Slovenskom divadle Vladimíra Hurbana Vladimírova, ktoré pôsobí v rámci Slovenského kultúrno-umeleckého spolku hrdinu Janka Čmelíka v Starej Pazove. Na scéne v Starej Pazove stvárňoval postavy v pätnástich divadelných predstaveniach ako aj v predstaveniach Jazvy v Kysáči a Zuzka Turanová v profesionálnom Slovenskom vojvodinskom divadle v Báčskom Petrovci.

                 Po absolvovaní niekoľkých seminárov o réžii vo Vyšnej Boci na Slovensku v organizácii Zväzu ochotníkov Slovenska a Matice slovenskej, Alexander Bako preberá režisérsku palicu v pazovskom divadle a v roku 1993 debutuje ako režisér s predstavením Trasovisko. V divadle VHV v Starej Pazove režíroval aj prestavenia:Rozprávka o Budulínčeku (1993), Denník Anny F. (1994), Kto zabil Linnu Somerovú (1995), Dvadsať minút s Anjelom (1996), Posledná prekážka (1998), Cesta okolo sveta za 80 dní (1999), Maratónci bežia čestné kolo (2002), Matka (2003), Traja umelci a drak Samuel (2004), Čertove obrázky (2005), Zberné stredisko (2007), Podfukár (2008) a Pohreb (2009). Alexander Bako režíroval v Kysáči predstavenie Potopa sveta (1997), Rume predstavenie Pohreb (2002), pričom predlohu preložil zo slovenčiny do srbčiny, tiež v Kulpíne Pohreb (2013) a v Nových Banovciach je režisérom dvoch predstavení: Pani Ministrová (2013) a Herkules a morské jazdy (2014).

                 Ako herec a režisér sa zúčastnil mnohých profesionálnych a ochotníckych festivalov:Malo pozorje (Nový Sad),BITEF (Belehrad), MES (Sarajevo), Divadelná Nitra a Scénická žatva (Slovensko), Juvaskula i Mikkeli (Fínsko), BRAMS (Belehrad), Svetový festival ochotníckeho divadla Halden (Nórsko), Festival festivalov Trebinje (Bosnia a Hercegovina), Macedónsky republikový festival, TREMA fest (Ruma), REPASSAGE fest (Ub), ako aj na všetkých divadelných festivaloch v organizácii Zväzu ochotníkov Vojvodiny a srbska.

                  Alexander Bako je mnohonásobným nositeľom odmien. Medzi najdôležitejšie sa radia: Najlepší herec-ochotník Srbska (Kula 2000), Najlepší ochotnícky režisér Srbska (Pančevo1994 a Kula 2007), Najlepšia ochotnícka scénografia Srbska (Kula 2002 a 2007), Najlepší herec-ochotník Vojvodiny (Stará Pazova 2000), Najlepšia ochotnícka réžia Vojvodiny (Rusko Selo 1998, Stará Pazova 2002, Subotica 2006),Najlepšia ochotnícka scénografia Vojvodiny (Rusko Selo 1996 a 2002, Stará Pazova 2002, Subotica 2002). Na Slovenskej divadelnej prehliadke je Alexander Bako viackrát odmenený ako najlepší herec prehliadky, dvakrát získal cenu za najlepšiu scénografiu, trikrát za najlepšiu réžiu, hudbu a raz sa mu do rúk dostala aj cena Tomáša Hriešika-Máška. Na detskom festivale 3XĎ je vyhlásený za najlepšieho režiséra a scénografa. Okrem toho Alexander Bako získal vyše dvadsať diplomov na rôznch menších festivaloch vo Vojvodine a v regióne.

                 Za takéto skvelé výsledky práce v roku 2005 je odmenený najväčším uznaním Zväzu ochotníkov Srbska-Zlatým odznakom a v roku 2013 získal aj cenu Djordja Damjanivića-Djekšu za skvelú prácu s ochotníckymi súbormi.

                 Alexander Bako režíroval a hral v takmer 80. rozhlasových hrách, jednu aj sám napísal, hral vo filme Emira Kusturicu Čierna mačka, biely kocúr a napísal vyše 70 textov pre humoristické miniatúry (skeče).

                 Alexander Bako v roku 2007 zakončil štúdium bábkárskej školy Anima u profesora Tibora Vajdu s najvyššou známkou. 

 

iný o nás...

       

        kulpin.net 31. 05. 2014

 

Groteska o tom, ako sme žili a žijeme

 

              Predstavenie, na ktoré prichádzate „ako podozrivá osoba", keďže si vás na vstupe do siene herci podozrivo obzrú a na vstupenku uderia pečiatku: PODOZRIVÝ/СУМЊИВ, a z ktorého odchádzate so širokým úsmevom na tvári. Je to 140 minút smiechu s prestávkou - aj počas prestávky sa však usmievate.

Veselohra rozvíja príbeh storočného, ale stále aktuálneho humoru. Groteskná karikatúra o malomeštiactve, karierizme, pokrytectve a pomýlených vzťahoch, ktoré sprevádzajú život v minulosti, v súčasnosti a určite aj v budúcnosti. Hra nemoralizuje, ale s vtipom poukazuje na ľudské povahy. Príbeh Podozrivej osoby Branislava Nušića by sa dal vyrozprávať na hocijakom mieste, avšak tento príbeh vyrozprávaný a režijne podpísaný Alexandrom Bakom, ktorý si obecenstvo s pôžitkom a smiechom vychutnalo včera večer v SVD v Báčskom Petrovci, si predsa vyžaduje bilingválneho srbsko-slovenského diváka, ktorý ovláda nielen jazyk, v ktorom je dielo napísané, ale aj dobre pozná špecifikum tunajšieho prostredia a dvojzmyselnosť slov a pozná aj ľudové hudobné dedičstvo republík niekdajšej Juhoslávie.

Predstavenie je venované 150. výročiu narodenia Branislava Nušića.

 

                                                                                                              napísala:Katarína Pucovská

                                                                                                                           www.kulpin.net

 

bottom of page